ÖKO-SAROK

Iskolánk 2016 óta ökoiskola keretein belül is működik, a munkaterv kialakítása során ügyeltünk arra, hogy ne csak havi szinten próbáljunk megfelelni az elvárásoknak, hanem legyenek folyamatos tevékenységeink amelyet egész évben végzünk, illetve hogy iskolánkban minden munkaközösség valamilyen szinten részt vegyen az egészséges és környezettudatos nevelésben.
A környezettudatos nevelés során fontos diákjaink egészséges fejlődése és fejlesztése.
A gyerekek és fiatalok hosszú éveket töltenek az iskolákban. Ebben az időszakban érdemi hatást lehet gyakorolni a személyiségfejlődésükre, mely nagyban meghatározza az életmódjukban később kialakuló szokásaikat, az életideálokat, preferenciák kialakítását. Az iskola a családi környezet mellett a szocializációnak azt a színterét jelenti, amelyben mód nyílik az egészségesebb életvitel készségeinek, magatartásmintáinak kialakítására és begyakorlására. A magatartásmintákat a család és a pedagógusok együtt adják a gyereket számára, amit megtapasztalnak a való életben, azok lesznek számukra a legfontosabbak, azokat fogják igazán életük során alkalmazni, példaértékűnek tartani.
Ezért nagyon fontos, hogy iskolánk ökoiskolaként működjön, ahol a diákjaink tapasztalatokat szerezhessenek az egészséges és környezettudatos magatartáshoz.
Minden évben 2-szer papírgyűjtést tartunk ahol az alsó és felső tagozatot külön értékeljük, a legtöbbet gyűjtő osztályok (1-3. helyezett) pénzjutalomban részesül. A papírból befolyt összeggel az iskolai rendezvényeket támogatjuk. Minden év szeptember 2. hetében az alsó tagozatos osztályok akadályversenyen vesznek részt, több állomáson kell versenyezniük, ahol nem csak ügyességi hanem egészséges életmóddal kapcsolatos kérdésekre is kell a gyerekeknek válaszolniuk.
Minden évben felkeressük a kerületi önkormányzat által működtetett idősek otthonát, ahová egy diákjaink által készített adventi koszorút viszünk egy kis műsor kíséretében. A kerületi önkormányzat szervezésében karácsonyi díszeket is készítenek a tanulóink a kerület időseinek. A tanítási év utolsó hónapjában környezetvédelmi világnap alkalmából alsósoknak plakátversenyt és kiállítást rendezünk az aulában, ahol a legszebb plakátokat évfolyamonként díjazzuk. Ekkor takarítjuk be az utolsó tavaszi növények terméseit. Ilyenkor kerülnek megrendezésre az alsó tagozaton a tanulmányi kirándulások. A tanítási év utolsó napjaiban alsó tagozaton 3-4-es és felső tagozatos diákjaink erdei iskolába vannak, melyről beszámolót írnak.

Folyamatos tevékenységeink:

• Az iskola honlapján az Ökoiskola hírek létrehozása, karbantartása
  • Környezeti szempontból előnyös beszerzések kivitelezése, környezetbarát termékek használata.
  • Komposztáló működtetése.
  • Az iskolaudvar zöld felületeinek gondozása. Beltéri növényzet ápolása.
  • A fenntarthatósággal összhangban lévő dekoráció kialakítása a jeles napok alkalmából.
  • Együttműködés a vállalkozókkal (Főkert).
  • Gondnokság vállalása a környezetünkben lévő természeti és épített környezeti érték felett (szemben lévő játszótér).
  • Szelektív hulladékgyűjtés az iskolában; műanyagkupak, PET-palack, elem, papír gyűjtése.
  • Iskolai konyhakert gondozása.

Letölthető beszámolók és munkatervek:

Környezetvédelem GYIK (videó)

ÖKO-percek, 2019